W Katowicach powstało pierwsze w Polsce Społeczne Ministerstwo ds. Samotności

12 października oficjalnie otwarto drzwi do Społecznego Ministerstwa ds. Samotności przy ul. Mikołowskiej 44 – kompleksowego centrum pomocy dla osób doświadczających samotności. Jest to pierwsze takie miejsce w Polsce, wzorowane na sprawdzonych praktykach z Japonii i Anglii. Projekt realizowany jest przez Fundację Wolne miejsce we współpracy z miastem Katowice.

„Utworzenie kompleksu ma na celu pomoc osobom, które z powodu samotności i innych wykluczeń będą potrzebowały obecności drugiego człowieka. A takich osób jest naprawdę dużo, bo samotność to choroba cywilizacyjna, która może doprowadzić m.in. do depresji. Mam nadzieję, że działalność tego miejsca będzie bodźcem dla potrzebujących towarzystwa do przełamania się i wyjścia do ludzi. Liczę, że doświadczenie Fundacji Wolne Miejsce zaprocentuje i osoby starsze, ale także inni mieszkańcy, którzy będą tego potrzebowali, znajdą tu pomoc i towarzystwo. Już dziś zapraszamy wszystkich samotnych – bez względu na wiek, bo miasto to wspólnota mieszkańców” mówi Jerzy Woźniak, wiceprezydent Katowic.

Fundacja Wolne Miejsce od lat wspiera osoby samotne z całej Polski m.in. poprzez organizację Wigilii oraz Śniadań Wielkanocnych dla samotnych, a także od 2020 roku rozbudowują sieć pierwszych w Polsce sklepów socjalnych Spichlerz. To tutaj w niższych cenach zakupy mogą zrobić osoby uboższe i potrzebujące. Teraz przyszedł czas na kolejny krok.

„Dwudziestoletnie doświadczenie w służbie bliskości wobec samotności doprowadziło nas właśnie do tego momentu. Społeczne Ministerstwo Samotności zapoczątkuje w Polsce prawdziwą rewolucję. Rewolucję w myśleniu o milionach osób w naszym kraju, borykających się z samotnością i różnego rodzaju wykluczeniami. Jest to pierwszy w Polsce koncept, wzorowany na sprawdzonych praktykach z Japonii i Anglii, ale jedyny na świecie w planowanej przez nas formie!” zapowiada Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.
W Centrum dostępne będą różnorodne udogodnienia i usługi, m.in. Bistro Spichlerz, które będzie serwować niedrogie obiady potrzebującym mieszkańcom miasta i aglomeracji. Co ważne, posiłki będą przygotowywane z produktów sezonowych, promując ideę zero waste i odpowiedzialnej konsumpcji.

W projekt i aranżację przestrzeni pierwszego w Polsce Bistro Socjalnego zaangażowała się sklep IKEA w Katowicach.
„Naszą wizją IKEA jest tworzenie lepszych warunków codziennego życia dla wielu ludzi, dlatego od lat wsłuchujemy się w potrzeby lokalnej społeczności na terenie Śląska, jak i całej Polski. Poczucie wspólnoty i troska o ludzi leży w samym sercu kultury IKEA. Poprzez nasze zaangażowanie, chcemy wywierać pozytywy wpływ społeczny, dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć nową inicjatywę Fundacji Wolne Miejsce. To już kolejny wspólnie realizowany projekt, który wierzymy, że z powodzeniem będzie służyć mieszkańcom Aglomeracji” mówi Karol Barcal, Dyrektor Regionu IKEA Katowice.

IKEA doskonale rozumie, jak ważną rolę pełni przestrzeń, którą się otaczamy, jak wpływa ona nasz nastrój i samopoczucie. Jednym z kluczowych aspektów w tworzeniu Ministerstwa Samotności był projekt Bistro Spichlerz, które stało się sercem całego ministerstwa. W zaprojektowanie Bistro Spichlerz sklep IKEA w Katowicach zaangażował swoich specjalistów i specjalistki z zakresu urządzania wnętrz.
„Projektując Bistro Spichlerz zależało nam na stworzeniu domowej i przytulnej atmosfery, ale przede wszystkim na stworzeniu miejsca dostępnego dla wszystkich i w którym każda oraz każdy będą czuli się, jak w domu. Stąd też w bistro dominują kolory ziemi, wiklinowe dodatki, dużo naturalnego drewna oraz dobrze pomyślane rozwiązania. Miejsce zostało wyposażone w funkcjonalne, zapewniające swobodę ruchu stoły i krzesła do zjedzenia ciepłego posiłku, ale także wygodne sofy i fotele sprzyjające prowadzeniu długich rozmów przy kubku gorącej herbaty” dodaje Alicja Łazarska, projektantka w sklepie IKEA w Katowicach.

W budynku powstanie również ośrodek seniora, którego celem jest aktywizacja seniorów i seniorek poprzez zapewnienie im bezpiecznego i przyjaznego miejsca, w którym będą mogli wspólnie spędzać czas. Na parterze znajduje się sala gimnastyczna wyposażona przed sklep Decathlon Katowice, gdzie w otoczeniu lustrzanych ścian prowadzone będą różnorodne zajęcia ruchowe, warsztaty, szkolenia, a także spotkania z ciekawymi osobistościami. Przewidziane są także wieczorki taneczne oraz bezpłatne porady prawne i psychologiczne i terapeutyczne.
Społeczne Ministerstwo Samotności ma się wpisywać również w miejski system opieki społecznej.

„Katowicka polityka społeczna kierowana w szczególności do seniorów jest bardzo szeroko rozwijana w ostatnich latach przez władze miasta. To miejsce będzie miejscem wyjątkowym, „kropką nad i”, wspaniałym uzupełnieniem, bo jest to coś całkiem nowego w Polsce. Będą się tu mogli spotykać nie tylko samotni katowiczanie i seniorzy, ale wszystkie samotne osoby, czyli również te młode, które potrzebują kontaktu. Dzisiaj jest problem depresji, braku kontaktów społecznych i kontaktów tylko przez Sieć. To jest właśnie odpowiedź na zwiększającą się samotność, depresję, izolację społeczną dla każdej grupy społecznej” mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Dodaj komentarz