Zaczęło się od samotnego sąsiada

Fundacja Wolne Miejsce powstała w sposób szczególny. Wszystko zaczęło się ponad 20 lat temu w moim mieszkaniu, kiedy pierwszy raz w wigilijny wieczór zaprosiłem samotnego sąsiada z bloku, by zasiadł na - wolnym miejscu - przy wigilijnym stole. W kolejnych latach powiększałem świąteczne stoły, najpierw we własnym domu, a potem wraz z wolontariuszami w halach wielu polskich miast. Gościmy na takich wydarzeniach po kilka tysięcy samotnych osób.


Innowacyjna idea

Obecnie koncentrujemy się także na nowatorskich formach pomocy, aktywizacji i integracji społecznej najbardziej potrzebujących mieszkańców polskich miast. Fundacja Wolne Miejsce działa według innowacyjnej idei łączącej niemarnowanie żywności oraz niesienie pomocy osobom potrzebującym. Jesteśmy założycielami pierwszej w Polsce sieci sklepów socjalnych „Spichlerz”.  Pierwszy, pilotażowy sklep powstał w Katowicach w grudniu 2020 roku, drugi od czerwca br. działa w Warszawie, od grudnia 2021 roku kolejny punkt w Katowicach - Liogocie. Dnia 16 września 2022 roku został otwarty sklep społeczny wraz z klubokawiarnią w Tychach. 

Nowe sklepy społeczne

Aktualnie trwają zaawansowane prace przed otwarciem sklepu w Dąbrowie Górniczej, Olsztynie, a następnie między innymi w Wołominie, Piasecznie i innych miastach Polski.

Komu pomagamy?

Oferta sklepów prowadzonych wraz z samorządami kierowana jest przede wszystkim do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, są zagrożone samotnością i wykluczeniem społecznym. Najważniejszą zasadą działania w/w sklepów jest nie rozdawnictwo, a sprzedaż produktów, których ceny za ogólny koszyk zakupów nie przekraczają 50% wartości ceny rynkowej.


Napijmy się kawy i... zróbmy coś razem!

Przy każdym sklepie tworzymy także punkt kawiarniany „Spichlerz Caffé”. Jest to miejsce
wyjątkowe- właśnie tutaj czyjaś samotność spotyka się z naszą fundacyjną życzliwością, stałą obecnością i wsparciem. Aktywizujemy społecznie osoby samotne poprzez różnorodne działania, warsztaty, kursy, spotkania tematyczne. Dajemy możliwość realnej zmiany życia przez integrację społeczną, programy edukacyjne, bezpłatną profesjonalną pomoc prawną. 

Gotujemy - nie marnujemy

Jesteśmy także organizatorem nowatorskich eventów #zerowaste. Działamy zarówno przy naszych sklepach socjalnych w ramach autorskich akcji "Spichlerz: gotujemy- nie marnujemy", jak również na festynach i piknikach we współpracy z samorządami miast. Zgodnie z przyświecającą nam ideą #zerowaste gotujemy z produktów, które aktualnie mamy w posiadaniu do szybkiego wykorzystania, aby zapobiegać marnowaniu żywności. Wydarzeniami tymi chcemy wprowadzić dla klientów sklepów socjalnych oraz mieszkańców miast element edukacyjny dotyczący idei #zerowaste. Opowiadamy jak nie marnować żywności, efektywnie zarządzać własną lodówką i kreatywnie działać w kuchni. Jeśli my możemy gotować z takimi założeniami, to tym bardziej klienci naszych sklepów we własnym domu. Zdjęcia z wydarzeń dostępne są na naszym fanpage

Szukamy dostawców

W celu jak najbardziej różnorodnego zaopatrzenia sklepów socjalnych, każdego dnia poszukujemy dostawców towaru z terenu całej Polski, od których kupujemy produkty do sklepów socjalnych sieci „Spichlerz”. Jesteśmy w stanie odbierać towar w każdej ilości na terenie całej Polski. Interesują nas jak najbardziej różnorodne artykuły- spożywcze, chemiczne, nabiał, mięso, wędliny, warzywa, owoce, napoje, słodycze, artykuły higieniczne oraz nowa odzież.

Mamy nadzieję, że uda nam się nawiązać długotrwałe relacje i formy współpracy 😊

Fundacja organizuje jedne z największych Wigilii oraz Śniadań Wielkanocnych dla samotnych w Polsce.

W 2020 roku podjęliśmy się niesienia pomocy osobom zamkniętym w domach przez pandemię, samotnym, wykluczonym społecznie, organizując mobilną Wielkanoc oraz Wigilię w trzech metropoliach (warszawskiej, górnośląsko-zagłębiowskiej i łódzkiej) oraz w Olsztynie, Kołobrzegu, Radomiu, Kaliszu, Rumii, Tarnowie i Ostrowie Wielkopolskim.

Naszymi działaniami, wraz z samorządami, wolontariuszami i darczyńcami, obejmujemy osoby w potrzebie, dostarczając  doraźną pomoc rzeczową. Przeciwdziałamy samotności, wykluczeniu społecznemu. Włączamy się w walkę z głodem, przemierzając Polskę z 300-litrowym kotłem, w którym gotujemy zupę w czasie jesienno-zimowym na ulicach.

dowiedz się więcej

Dołącz do nas jako Wolontariusz!

WOLONTARIAT
Przekaż datek na bieżącą działalność 
Fundacji Wolne Miejsce

Skorzystaj z terminala Donateo i udziel bezpośredniego wsparcia finansowego na wsparcie zorganizowania Największej Wigilii dla Samotnych w Polsce, różnorodnych akcji pomocy dla uchodźców wojennych oraz prowadzenia pierwszej sieci sklepów socjalnych i społecznych Spichlerz w Polsce!

Nasze dzienne potrzeby są jednak wciąż ogromne! Dzięki Waszej dotychczasowej pomocy możemy poczęstować średnio 3 tys. dziennie osób z Ukrainy i Turcji. Przekazując datek na Fundację Wolne Miejsce możesz wesprzeć w swoich działaniach pomocowych uchodźców wojennych, poszkodowanych przez kataklizmy i  otworzyć nowe sklepy socjalne i społeczne Spichlerz w Polsce.

Jak szybko, bezpiecznie i bezpośrednio przekazać datek na konto naszej Fundacji?
  • Wejdź na stronę naszego wirtualnego terminala Donateo:  wolnemiejsce.donateo.pl
  • Wybierz wysokość datku spośród sugerowanych lub wpisz inną kwotę
  • Dobierz formę transakcji spośród:
    BLIK, płatności kartą lub przelewu tradycyjnego
  • Sfinalizuj transakcję. I już!

Fundacja Wolne Miejsce 

jest partnerem polityki społecznej w miastach:

PARTNERZY