Spichlerz to pierwsza ogólnopolska 
sieć sklepów socjalnych w Polsce!

Co to jest Spichlerz?

Spichlerz to pierwsza ogólnopolska sieć sklepów socjalnych, stworzona przez Fundację Wole Miejsce. Pierwszy, pilotażowy sklep, został otwarty przy współpracy z miastem Katowice, na początku grudnia 2020. drugi od czerwca br. działa w Warszawie, od grudnia 2021 roku kolejny punkt w Katowicach - Logocie. We wrześniu 2022 roku został otwarty pierwszy sklep społeczny wraz z klubokawiarnią w Tychach.

Dla kogo?

Oferta sklepu kierowana jest przede wszystkim do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, są zagrożone samotnością oraz wykluczeniem społecznym. Działania zapobiegające samotności i wykluczeniu społecznemu, przez aktywizację i integrację społeczną, będę wspierane przez Spichlerz Caffee, czyli punkt kawiarniany prowadzony przy sklepie.

Pomagamy na różne sposoby

Projekt powstał jako naturalna kontynuacja działań Fundacji Wolne Miejsce, która od lat otacza opieką i służy pomocą, organizując jedne z największych Wigilii i Śniadań Wielkanocnych w Polsce.

Zainspirowani Wiedniem

Model sklepów socjalnych, został przeniesiony z austriackich rozwiązań, stosowanych przez pomoc społeczną w Wiedniu, a także w krajach zachodnich.