Otwarcie sklepu społecznego wraz z klubokawiarnią w Tychach

Dnia 16 września 2022 roku na terenie Tyskich Hal Targowych w Tychach został otwarty pierwszy sklep społeczny sieci Spichlerz. To sklep przede wszystkim dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, ale nie tylko. Seniorzy mogą skorzystać z zakupów niezależnie od dochodów, a w soboty sklep będzie otwarty dla wszystkich mieszkańców miasta.

Sklep społeczny znajduje się na 1 piętrze w Tyskich Halach Targowych przy al. Józefa Piłsudskiego 8. To miejsce, gdzie można kupić pełnowartościowe produkty, często z krótkim terminem ważności, w cenach niższych niż w innych sklepach.

Najważniejszą zasadą działania sklepów jest sprzedaż produktów, których ceny za ogólny koszyk zakupów nie przekraczają 50% wartości ceny rynkowej.

– To oczywiście nie znaczy, że każdy produkt jest o 50 procent tańszy, bo przykładowo warzywa będą bardzo tanie i pieczywo, a przykładowo jakiś inny produkt będzie droższy, ale zawsze jest to taniej niż w takim sklepie tradycyjnym. Produkty w zależności skąd pochodzą mają termin ważności od kilku dni do nawet 6 miesięcy – mówi Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.

W sklepie obowiązuje zasada, że kupujący może nabyć jeden produkt z danego asortymentu.

– Tak więc np. nie możemy tam kupić dwóch kartonów mleka. Sklepy socjalne i społeczne są po to, aby pomóc komuś w budżecie domowym, to nie jest kompleksowe zaopatrzenie – dodaje Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.

Każdy kto znalazł się w trudnej sytuacji życiowej, a jego dochód nie przekracza kwoty 2100 zł dla osoby samotnie gospodarującej powinien skontaktować się telefonicznie bądź osobiście z najbliższym punktem terenowym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, w którym pracownik socjalny zweryfikuje możliwość zakwalifikowania się do korzystania ze sklepu społecznego.

W inauguracji sklepu społecznego w Tychach wziął udział Jerzy Woźniak, wiceprezydent Katowic. Przypomniał, że pierwszy sklep socjalny powstał w Katowicach dwa lata temu, w tej chwili są dwa. Ich klientami są podopieczni MOPS-u. – Idea jest świetna – powiedział. – To rodzaj pomocy społecznej.

Sklep jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 do 16.00, a w soboty od 9.00 do 13.00. Można w nim kupić w atrakcyjnych cenach artykuły spożywcze, środki higieny osobistej oraz środki czystości.

Skierowanie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej jest konieczne, by skorzystać ze sklepu od poniedziałku do piątku. Skierowania są wydawane w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (ul. Budowlanych 59) oraz w Punktów Terenowych MOPS.

Osobami uprawnionymi do zakupów w sklepie społecznym są:

 – mieszkańcy Tychów, w tym obywatele Ukrainy znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej, posiadający stosowne skierowanie z MOPS,

–  seniorzy w wieku 60 plus bez względu na wysokość dochodów.

Dodatkowo, w każdą sobotę, zakupy będą mogli zrobić wszyscy chętni mieszkańcy Tychów – bez konieczności posiadania skierowania.

Na terenie Tyskich Hal Targowych przy al. Józefa Piłsudskiego 8 działa także klubokawiarnia, która ma być miejscem spotkań i integracji mieszkańców, w szczególności osób samotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Sklep społeczny w Tychach będzie prowadziła Fundacja Wolne Miejsce. Z budżetu miasta na ten cel otrzymała dotację w wysokości ponad 76 tysięcy złotych.

Fundacja Wolne Miejsce

Dodaj komentarz