"Fundacja Wolne Miejsce powstała w sposób szczególny. Wszystko zaczęło się ponad 20 lat temu
w moim mieszkaniu, kiedy pierwszy raz wraz z żoną w wigilijny wieczór zaprosiliśmy samotnego sąsiada z bloku, by zasiadł na - wolnym miejscu - przy naszym stole. W kolejnych latach powiększaliśmy świąteczne stoły, najpierw we własnym domu, a potem wraz z wolontariuszami w halach wielu polskich miast. Gościmy na takich wydarzeniach po kilka tysięcy samotnych osób.

Obecnie koncentrujemy się także na nowatorskich formach pomocy, aktywizacji i integracji
społecznej najbardziej potrzebujących mieszkańców polskich miast. Fundacja Wolne Miejsce działa według innowacyjnej idei łączącej niemarnowanie żywności oraz niesienie pomocy osobom potrzebującym. Jesteśmy założycielami pierwszej w Polsce sieci sklepów socjalnych „Spichlerz”. Pierwszy, pilotażowy sklep powstał w Katowicach w grudniu 2020 roku, drugi od czerwca br. działa w Warszawie, od grudnia 2021 roku kolejny punkt w Katowicach - Liogocie. 
Dnia 16 września 2022 roku został otwarty sklep społeczny wraz z klubokawiarnią w Tychach. 

Aktualnie trwają zaawansowane prace przed otwarciem sklepu w Dąbrowie Górniczej, Kołobrzegu, Olsztynie, a następnie między innymi w Wołominie, Piasecznie i innych miastach Polski.

Oferta sklepów prowadzonych wraz z samorządami kierowana jest przede wszystkim do osób, które
znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, są zagrożone samotnością i wykluczeniem społecznym.
Najważniejszą zasadą działania w/w sklepów jest nie rozdawnictwo, a sprzedaż produktów, których ceny za ogólny koszyk zakupów nie przekraczają 50% wartości ceny rynkowej.

Przy każdym sklepie tworzymy także punkt kawiarniany „Spichlerz Caffé”. Jest to miejsce
wyjątkowe- właśnie tutaj czyjaś samotność spotyka się z naszą fundacyjną życzliwością, stałą obecnością i wsparciem. Aktywizujemy społecznie osoby samotne poprzez różnorodne działania, warsztaty, kursy, spotkania tematyczne. Dajemy możliwość realnej zmiany życia przez integrację społeczną, programy edukacyjne, bezpłatną profesjonalną pomoc prawną. W sezonie letnim funkcjonuje też niesamowita oferta - od poniedziałku do piątku w godzinach 8- 12.00 serwujemy śniadania za jedyne 1 PLN! Dostępne są zestawy kanapkowe w kilku rodzajach: wszystko ze świeżych składników, w wyjątkowo przystępnej cenie. Oferta dostępna jest dla każdego klienta w naszym lokalu lub kawiarnianym ogródku pod parasolem, w towarzystwie bliskich, rodziny, znajomych.

Jesteśmy także organizatorem nowatorskich eventów #zerowaste. Działamy zarówno przy
naszych sklepach socjalnych w ramach autorskich akcji "Spichlerz: gotujemy- nie marnujemy", jak również na festynach i piknikach we współpracy z samorządami miast. Zgodnie z przyświecającą nam ideą #zerowaste gotujemy z produktów, które aktualnie mamy w posiadaniu do szybkiego wykorzystania, aby zapobiegać marnowaniu żywności. Wydarzeniami tymi chcemy wprowadzić dla klientów sklepów socjalnych oraz mieszkańców miast element edukacyjny dotyczący idei #zerowaste. Opowiadamy jak nie marnować żywności, efektywnie zarządzać własną lodówką i kreatywnie działać w kuchni. Jeśli my możemy gotować z takimi założeniami, to tym bardziej klienci naszych sklepów we własnym domu.
Zdjęcia z wydarzeń dostępne są na naszym fanpage: https://www.facebook.com/wolnemiejsce.

W celu jak najbardziej różnorodnego zaopatrzenia sklepów socjalnych, każdego dnia poszukujemy dostawców towaru z terenu całej Polski, od których kupujemy produkty do sklepów socjalnych sieci „Spichlerz”. Jesteśmy w stanie odbierać towar w każdej ilości na terenie całej Polski. Interesują nas jak najbardziej różnorodne artykuły- spożywcze, chemiczne, nabiał, mięso, wędliny, warzywa, owoce, napoje, słodycze, artykuły higieniczne oraz nowa odzież.

Mamy nadzieję, że uda nam się nawiązać długotrwałe relacje i formy współpracy 😊

MIKOŁAJ RYKOWSKI

Prezes Fundacji Wolne Miejsce

Dołącz do nas jako Wolontariusz!

WOLONTARIAT

Tworzymy ogólnopolską sieć sklepów socjalnych

Oferta sklepu kierowana jest przede wszystkim do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, są zagrożone samotnością oraz wykluczeniem społecznym. 

WIĘCEJ

Nasze działania

Zaczęło się od sąsiada z bloku. Od jednej samotnej osoby, zaproszonej na kolację wigilijną. Po 20 latach, Mikołaj i Jola Rykowscy, wraz ze sztabem 2000 wolontariuszy w całej Polsce, działają jako Fundacja Wolne Miejsce, w służbie bliskości. 
KONTAKT
Fundacja organizuje jedne z największych Wigilii oraz Śniadań Wielkanocnych dla samotnych w Polsce.

W 2020 roku podjęliśmy się niesienia pomocy osobom zamkniętym w domach przez pandemię, samotnym, wykluczonym społecznie, organizując mobilną Wielkanoc oraz Wigilię w trzech metropoliach (warszawskiej, górnośląsko-zagłębiowskiej i łódzkiej) oraz w Olsztynie, Kołobrzegu, Radomiu, Kaliszu, Rumii, Tarnowie i Ostrowie Wielkopolskim.

Naszymi działaniami, wraz z samorządami, wolontariuszami i darczyńcami, obejmujemy osoby w potrzebie, dostarczając  doraźną pomoc rzeczową. Przeciwdziałamy samotności, wykluczeniu społecznemu. Włączamy się w walkę z głodem, przemierzając Polskę z 300-litrowym kotłem, w którym gotujemy zupę w czasie jesienno-zimowym na ulicach.

Działania relacjonujemy 
na bieżąco na facebook

ZOBACZ

Fundacja Wolne Miejsce 

jest partnerem polityki społecznej w miastach
PARTNERZY

Przekaż datek, który zapewni ciepły posiłek ukraińskim uchodźcom!

Skorzystaj z terminala Donateo i udziel bezpośredniego wsparcia finansowego na pokrycie kosztów transportu i zakup produktów żywnościowych do przygotowywania posiłków. Nasze dzienne potrzeby są jednak wciąż ogromne! Dzięki Waszej dotychczasowej pomocy mogliśmy poczęstować średnio 3 tys. dziennie osób z Ukrainy.
Dzięki Twojej wpłacie rodziny wraz z dziećmi stacjonujące przez wiele dni przy granicy polsko-ukraińskiej lub przemieszczające się przez tamtejsze przejścia będą mogły nabrać sił w trakcie relokacji.

Jak szybko, bezpiecznie i bezpośrednio przekazać datek na konto naszej Fundacji?

• Wejdź na stronę naszego wirtualnego terminala Donateo:
www.wolnemiejsce.donateo.pl

• Wybierz wysokość datku spośród sugerowanych lub wpisz inną kwotę

• Dobierz formę transakcji spośród: BLIK, płatności kartą lub przelewu tradycyjnego

• Sfinalizuj transakcję. I już!

NIP 6342873088    KRS 0000638164
DAROWIZNY Alior Bank: 84 2490 0005 0000 4530 1546 3474
C 2021 Fundacja Wolne Miejsce | Powered by Wordpress design by Arleta Adamska